برج فایبر گلاس

برج فایبر گلاس تهویه آریا

 • برج خنک کننده فایبرگلاس تهویه آریا

 • در حقیقت نوعی از برجهای خنک کننده است که جنس بیسین، بدنه و لوورها از فایبرگلاس یا کامپوزیت ساخته است . همانطور که می دانیم کولینگ تاور دستگاهی به منظور خنک کردن مایعات تا حدی است که مورد نیاز کارفرما باشد . بعد از این سیستم و در صورت نیاز به سرمای بیشتر باید از چیلر استفاده نمود . برج خنک کننده فایبرگلس به دلیل مقاومت بالای بدنه و عدم تجزیه در مقابل نور خورشید امروزه دارای کاربرد بسیار زیادی می باشد. عمده کاربرد این مدل برجها در ساختمانهای اداری و تجاری و اغلب مجتمعهای مسکونی می باشد .cooler
 • برج خنک کننده فایبرگلاس که امروزه به دلایل متفاوتی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد، بصورت تقریبا بی رقیب یکه تاز بازار برجهای خنک کن در ایران و جهان می باشد و می تواند از ظرفیت 5 تن تبرید در قالب برج خنک کننده مخروطی یا گرد تا ظرفیت 6000 تن تبرید بصورت مکعبی – صنعتی تولید گردد.
 • انواع برج خنک کننده فایبر گلاس
 • برج خنک کننده فایبر گلاس (fiberglass cooling tower) مانند انواع کولینگ تاورهای دیگر بر مبنای ایجاد سطح تماس بیشتر بین آب گرم ورودی و هوای در گردش درون برج خنک کن منجر به تبادل حرارتی و گرمایی بین این دو سیال می شود. آب گرم پس از عبور از لوله هایی که بطور عمودی به بالای برج منتقل می گردند و بعد بسته به نوع برج خک کننده در تماس با جریان هوا قرار می گیرند.
 • برج خنک کننده فایبر گلاس به انواع زیر تقسیم می گردند:
 • انواع برج خنک کننده فایبرگلاس به لحاظ برخورد جریان هوا با جریان آب
 1. برج خنک کننده فایبرگلاس جریان متقاطع (کراس فلو)
 2. برج خنک کننده فایبرگلاس جریان مخالف ( کانتر فلو)
 • انوع برج خنک کننده فایبر گلاس به لحاظ جریان گردش آب
 1. برج خنک کننده فایبر گلاس مدار باز
 2. برج خنک کننده فایبرگلاس بسته (مدار بسته ، هیبریدی)
 • انواع برج خنک کننده فایبرگلاس به لحاظ شکل هندسی و ظاهری
 1. برج خنک کننده فایبرگلاس مخروطی یا مدور
 2. برج خنک کننده فایبرگلاس مکعبی
 • مشخصات فنی برجهای خنک کننده فایبرگلاس
 • بدنه این نوع برج با استفاده از بهترین رزین‌ها و الیاف ویژه سوزنی و حصیری (ساخت اروپای غربی) یا در حقیقت کامپوزیت ساخته می‌شوند.
 • بدنه فایبرگلاس در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) و نیز شرایط جوی متغیر از تابستان تا زمستان کاملا” پایدار و مقاوم بوده و بدلیل روش ساخت و رنگ آمیزی در مقابل تابش نور خورشید تغییر نمی‌کند.
 • ضخامت بالای بدنه و تشتک یا بیسین برج خنک‌کننده فایبرگلاس با توجه به روش تولید آن بصورت مناسب و مقاوم انتخاب می‌گردد
  • پکینگ‌ها یا المانهای انتقال حرارت و جرم این مدل برجها از مرغوبترین  مواد پلی اتیلن با ضخامت 400 میکرون و Coating یا روکش مخصوص دارای درجه داروئی ساخته می‌شود. اندازه دهانه ورودی آنها بر حسب املاح موجود در آب محل مصرف محاسبه شده و تعیین می‌گردد. گام این پکینگ ها از 12 تا 19 می باشد.
  • المانهای انتقال حرارت برج خنک کننده در اشکال و انواع مختلف تولید شده و دارای راندمان انتقال حرارت بسیار بالا می‌باشند.
  • پروانه‌ بکار رفته در برج خنک کننده فایبرگلاس از جنس فایبرگلاس ویژه و مقاوم و یا فلزی بسته به انتخاب مشتری بوده و با استفاده از آنها پروانه‌های مخصوصی با نام Super Blade ساخته می‌شود که طرح مقطع آنها بصورت Air Foil بوده و از نوع Hollow Blade می‌باشند. پروانه برجهای تولیدی این شرکت دارای راندمان عملکرد بسیار بالائی می‌باشند و ضمن سبک بودن، میزان حجم هوای جابجا شده به ازای واحد قدرت مصرفی‌شان بسیار بالا می‌باشد. این خاصیت باعث افزایش حجم هوای جابجا شده، کاهش قدرت و آمپر مصرف شده در الکتروموتور برج خنک کننده فایبرگلاس می گردد. با استفاده از این پروانه ها شدت صوت نسبت به مدل استاندارد کاهش پیدا می‌کند و عمر پروانه در مقایسه با مدلهای مشابه بسیار افزایش می‌یابد.
  • الکتروموتور برج خنک کننده فایبرگلاس مورد استفاده در تولید دستگاه های مهتاب گستر ساخت شرکت Siemens آلمان (یک سال گارانتی) و با کلاس حفاظت در مقابل نفوذ آب و گرد و غبار IP-55 و کلاس عایق بندی حرارتی F، شرایط کارکرد الکتریکی آنها عبارتست از : RPM 1450، 3HP/50HZ/380V.
  • تمام پیچ و مهره‌ها و واشرهای استفاده شده در استراکچر و بدنه کولینگ تاور فایبرگلاس این شرکت از جنس گالوانیزه گرم و سایر تکیه‌گاههای فلزی دستگاهها از جنس آهن گالوانیزه گرم با ضخامت 83 میکرون ساخته می‌شود.
   • لوله‌ها و اتصالات مصرف شده در برج خنک کننده فایبرگلاس از جنس PVC مرغوب و فشار قوی و جداره ضخیم بوده و سیستم پخش آب (آبگردان) و قطعات متحرک آلیاژ آلومینیوم می‌باشند.
    فلوترهای (شناورهای) بکار رفته در این دستگاه از جنس پلاک مرغوب دارای توپی پلاستیکی ساخت تایلند یا اندونزی یا از نوع فلوترهای ویژه دیافراگمی می‌باشند.
   • اعتبار شرکتها با توجه به رفرنس‌های متعدد و متنوع در زمینه ساخت و تولیدات برج خنک کن فایبرگلاس حاصل می‌گردد. جهت اخذ رفرنس در منطقه فعالیت خود از کارشناسان ما کمک بگیرید.
   • کلیه قطعات برجهای فایبرگلاس شرکت مهتاب گستر دارای 5 سال تضمین (الکتروموتور یک سال) و 10 سال خدمات پس از فروش می‌باشد.
   • امکان استفاده از قطعات کنترل‌کننده ویژه الکتریکی و الکترونیکی برای بهبود عملکرد سیستم و هماهنگی بین برج و سایر قطعات موجود در خط بهره‌برداری بطور انتخابی (با پرداخت هزینه) در دستگاههای این شرکت نصب می‌باشد. (این قطعات شامل کنترل کننده فرکانسی دور موتور یا اینورتور و سنسور دما و ترموستات یا قطعه رابط میان سنسور و اینورتور و سایر قطعات الکتریکی  مورد نیاز می‌باشد)
   • زمان تحویل دستگاه این شرکت به دلیل روش ساخت حرفه‌ای و تجهیزات و دستگاههای تولید خاص این رشته و موجود بودن خط تولید منظم و کارخانه‌ای وسیع و مجهز از کلیه سازندگان دیگر که کپی برداری از تولیدات این شرکت نموده‌اند کمتر بوده و در کوتاهترین زمان ممکن تولید و قابل تحویل می باشند. (رنگ انتخابی به درخواست خریدار)
   • راندمان عملکرد کولینگ تاور فایبرگلاس به ازای دبی آب برج و سایر شرایط دمایی داده شده توسط نرم افزار مخصوص و انحصاری شرکت مهتاب گستر محاسبه شده و کاملا” مناسب انتخاب می‌گردند.
   • حداکثر آب جبرانی (Makeup Water) در هر یک از کولینگ تاورهای فایبرگلاس تولیدی این شرکت برای شرایط داده شده حدود 0.5% الی 1.5% آب در گردش دستگاه می‌باشد.
   • کولینگ واترهای خاص جهت تامین نیاز تغییرات درجه حرارت پتروشیمی، کارخانجات تولیدی و ……. در هر سایز و اندازه ای توسط شرکت مهتاب گستر طراحی و تولید می شود.

   مزایای برج خنک کننده فایبرگلاس

   در ادامه به مزایای برج خنک کننده فایبرگلاس در مقایسه با برجهای گالوانیزه یا بتنی و چوبی می پردازیم.

   1. به دلیل راندمان بالای عملکرد پکینگ های کولینگ تاور فایبرگلاس ایجاد کاهش دمای آب در گردش سیستم به سهولت و با حداقل انرژی مصرفی میسر می باشد.
   2. وزن بسیار کم و سطح صدای تولید شده پایین برج خنک کن فایبرگلاس نسبت به برجهای دیگر از مزایای بسیار عمده آنها می باشد.
   3. در برج خنک کننده فایبرگلاس ساخت این شرکت از پروانه های سوپربلید با مقطع Air Foil استفاده می شود  که باعث بالا رفتن قدرت خنک کنندگی دستگاه و کاهش ضایعات جانبی ناشی از کارکرد آن می گردد. (مانند شدت صوت بسیار پایین و افزایش حجم هوای جابجا شده در برج به ازای واحد قدرت مصرفی آن)
   4. قدرت مصرف شده الکتروموتور و در نتیجه آمپر مصرف شده آن در برج خنک کننده فایبرگلاس 10 تا 20 درصد مدلهای مشابه آنها می باشد و در نتیجه مصرف برق بطور فوق العاده کاهش می یابد.
   5. به دلیل گسترده شدن پنجره های ورود هوا به برج در پیرامون کولینگ تاور فایبرگلاس حجم هوای مکیده شده به دستگاه افایش یافته و سبب عملکرد یکنواخت، مؤثر و کارای این برجها می گردد. این ویژگی باعث کاهش صدا، کاهش آمپر مصرفی و افزایش نسبت حجم هوا به حجم آب برج می شود.
   6. به دلیل روش ساخت برج خنک کن فایبرگلس امکان آنکه برجها بصورت تکه تکه و دمونتاژ تولید شوند وجود داشته و می توان آنها را از فضاهای باریک بوسیله حمل نفری عبور داده و در محل نصب مونتاژ نمود.
   7. زمان تحویل این مدل کولینگ تاورها 5 تا 15 روز بوده و قابل مقایسه با برجهای دیگر که عمدتا” زمان تحویلشان بیش از 3 ماه است نمی باشد.
   8. بدلیل شکل ظاهری برج خنک کننده فایبرگلاس زیرسازی این برجها بسیار آسانتر از برجهای دیگر اجرا می شوند و بر حسب مکان استقرارشان می توان آنها را روی کلاف چهار پایه فلزی هم نصب نمود.
   9. بدلیل افت فشار بسیار پایین در برجهای فایبرگلاس نسبت به مدلهای دیگر (بدلیل استفاده نکردن از نازلهای پاشش آب) مدل و سایز پمپ نصب شده بر روی خط آب در گردش در سیستم احتمالا” کوچکتر و ارزانتر خواهد گردید.
   10. حمل و نقل برج خنک کننده فایبرگلاس آسان بوده زیرا می توان بصورت مونتاژ شده در کارخانه و دمونتاژ شده و مونتاژ در کارخانه تولید و نصب گردد.
   11. یکی دیگر از مزایای برج فایبرگلاس نسبت به سایر انواع برج ها مقاومت بالای فایبرگلس در برابر اشعه یو وی خورشید می باشد. مقاومت بالای بدنه فایبرگلاس در برابر اشعه uv یا همان اشعه فرابنفش خورشید که این امر باعث می شود تا کولینگ تاور فایبرگلاس کارایی بهتری نسبت به سایر انواع برجهای خنک کن داشته باشد .
   12. شاید بتوان گفت بزرگترین مزیت این مدل سیستم ها نسبت به نمونه های گالوانیزه زنگ نزدن برج خنک کننده با بدنه فایبرگلاس می باشد. عدم وجود خوردگی در بدنه کامپوزیت برج خنک کننده باعث عمر بالای دستگاه می گردد. حتما مستحضر هستید فایبرگلس جز موادی است که بهیچ عنوان توسط نور خوشید و اکسیداسون تجزیه نمی گردد.
   13. تنوع رنگ در بدنه های فایبرگلاس و تطابق با رنگ محیط اطراف بر مزایای بیشمار این مدل برجها نسبت به انواع دیگر کولینگ تاورها باید اضافه گردد.

   میزان رزین و الیاف پلی استر مورد استفاده در بدنه فایبرگلاس برجهای خنک کن بسیار مهم است. چنانچه تعداد لایه های کامپوزیت کمتر یا بیشتر از میزان تعادل باشد میزان مقاومت بدنه فایبرگلاس برج خنک کننده فایبرگلاس یا بدلیل سختی بیش از حد و شکستگی با ضربه کوچک و یا پارگی بدلیل نازکی بیش از حد بدنه جی آر پی دارای نقطه اتکا و پایایی بهنگام استفاده نخواهد بود.

   مراحل تولید برج خنک کننده فایبرگلاس

   گروه تولیدی مهتاب گستر، برج خنک کننده فایبرگلاس خود را با عبور از مراحل زیر تولید و به بازار عرضه می نماید:

   1-قالب گیری بدنه و قطعات درونی برج خنک کننده فایبرگلاس
   2-پختن قطعات قالب گیری شده در مجاورت نورخورشید
   3-ساخت قطعات فلزی درون برج خنک کننده با استفاده از تراشکاری و ریخته گری
   4-تولید و تزریق قطعات پلاستیکی فایبرگلس درون برج خنک کننده با استفاده از دستگاه اکسترودر
   5- مونتاژ و اسمبل نمودن قطعات برج خنک کننده فایبر گلاس

   در ابتدا تمامی قطعات وارد مرحله قالب گیری شده و هریک درون قالب معین و مشخصی ریخته می شوند و شکل لازم را به خود می گیرند سپس این قطعات از قالب بیرون آورده می شوند و در معرض نورخوشید قرار داده می شوند تا رزین درون فایبرگلس قوام آید و کاملا پخته شوند. در مرحله بعد قطعات فلزی اعم از کاهنده دور، فن یا پروانه، اسپرینکلرهد، فن گارد و… توسط دستگاه تراشکاری و یا ریخته گری توسط تراشکاران ماهر مهتاب گستر تراش داده می شوند و بالانس می گردند. در مرحله دیگر قطعات پلاستیکی اعم از نازل، قطره گیر، لوله، بست کمربند و… توسط دستگاه اکسترودر قالب گیری شده و به اصطلاح تزریق می گردند و بعد برخی از قطعلات که بصورت شیت تولید شده اند توسط چسب مخصوص یا جوش حرارتی به هم متصل می گردند . و در پایان تک تک این قطعات در درون یک استراکچر مونتاژ می گردند.

   میزان خنک سازی آب توسط کولینگ تاور فایبرگلاس

   برج خنک کننده فایبرگلاس بسته به منطقه جغرافیایی و نوع رطوبت نسبی هوا و یا همان دمای حباب تر؛ سیال گرم را تا میزان مشخصی خنک سازی می کند. از تلفیق رطوبت با هوای محیط هوای اشباع (رطوبت 100%) به دست می آید . آب گرم کولینگ تاور تا نزدیکی دمای اشباع خنک سازی می گردد. در حالت کلی برج خنک کننده فایبرگلاس دمای آب را تا 3درجه بالاتر از دمای محیط کاهش می دهد. در مناطق جنوبی و شمالی که در مجاورت دریا هستند به دلیل بالا بودن دمای اشباع، آب گرم شده درون برج خنک کننده کمتر خنک سازی می گردد. مثلا شما تصور کنید دمای آب ورودی به کولینگ تاور75 درجه فارنهایت و دمای مرطوب 65 درجه فارنهایت بنابراین دمای آب خروجی 68درجه فارنهایت خواهد بود. اهمیت طرح این مسئله این است که به هنگام طراحی برج خنک کننده فایبرگلاس حتما به شرایط اقلیمی محیط توجه نمایید.

   روش خنک سازی آب درون برج خنک کن فایبرگلاس

   آب گرم حاصل از فرآیند صنعتی توسط یکی از دو روش زیر خنک می گردد :

   1-کاهش دمای آب گرم توسط انتقال حرارت جابجایی
   2-کاهش دمای آب گرم توسط انتقال حرارت محسوس

   در روش اول آب گرم درون برج خنک کننده فایبرگلس از طریق مجاورت با هوای سرد بیرون خنک سازی می شود. در حقیقت به سبب اختلاف دمایی بین دمای آب گرم و دمای هوای بیرون از برج خنک کننده نوعی انتقال حرارت جابجا شونده صورت می پذیرد. در روش دوم بواسطه تبخیر بخشی از آب و آزاد شدن گرمای محسوس درونی آب عمل خنک سازی صورت می پذیرد. در این روش بعد از تبخیر آب ، بخارات وارد هوای خشک ورودی شده و اشباع می گردد و هوای فوق مرطوب می گردد و این هوای مرطوب خنک موجب خنک سازی آب گرم می گردد. هر چقدر میزان رطوبت هوا کمتر باشد گرما محسوس کمتری از آب ساطع می گردد بنابراین آب خنک تر می گردد.

   ویژگیهای برج خنک کن فایبرگلاس

   ویژگی های کلی برج خنک کننده فایبرگلاس عبارتند از : 

   • مناسب برای نصب در فضای خارج
   • قابل ارائه در ۱۸ مدل محصول
   • بدنه از جنس فايبرگلاس
   • قابل ارائه در ظرفيتهای ۴۰ تا ۷۰۰ تن برودتی اسمی
   • فن های به كارگرفته از نوع محوری و بسيار كم صدا و با راندمان بالا
   • مناسب کار با چيلرهای تراکمی آب و چيلرهای جذبی
   • قابل ارائه بصورت مونتاژ شده و دی مونتاژ بمنظور سهولت در حمل و نقل
   • دارای سيستم انتقال قدرت پولی و تسمه مجهز به کاهش دور
   • مجهز به يك سری Eliminator از جنس فايبرگلاس مقاوم برای جلوگيری از پاشش آب به خارج

   طول عمر بالاتر نسبت به سایر مدل های مشابه را می توان بزرگترین مزیت برج خنک کننده فایبرگلاس دانست . سایر برج ها به دلیل استفاده از فلزات در ساخت بدنه بعد از مدتی دچار زنگ زدگی می شوند و این بزرگترین دردسری است که هر واحد صنعتی با ان روبرو می شود . اما اگر در ساخت این دستگاه ها از فایبر گلاس استفاده شود نه تنها دیگر خبری از زنگ زدگی نخواهد بود بلکه طول عمر بالاتر و هزینه های نگه داری کمتری را نیز در آینده خواهد داشت و این می تواند برا ی واحد صنعتی شما بسیار مهم و ضروری باشد .

   با توجه به این که نگهداری برج خنک کننده فایبرگلاس راحت تر و به صرفه تر است . این نوع برج خنک کننده اکثرا در کارخانجات کوچک و بزرگ ، ادارات و سازمان ها حتی آپارتمان ها و برج های مسکونی مورد استفاده قرار گرفته و کاربرد دارد.

   قیمت برج خنک کننده فایبرگلاس نسبت به سایر مدلهای کولینگ تاور از نمونه بتنی طرح مارلی گرفته تا فلزی و گالوانیزه و حتی چوبی به استثناء برجهای خنک کننده نیروگاه که اصولا بصورت هذلولی با بدنه بتونی ساخته می شود به اندازه حداقل 25 درصد بیشتر است لیکن مزایای بیشماری که برای آن برشمردیم باعث گردیده روز به روز به تقاضای خرید این مدل برجها اضافه شود. عوامل تاثیر گذار در قیمت این مدل کولینگ تاورها، پارامترهایی همچون کیفیت رزین و میزان صیقلی بودن قالبهایی است که کامپوزیت درون آنها خشک می گردد. چنانچه مواد اولیه مصرفی در ساخت فایبرگلاس اعم از ژلکت ، رزین و پلی استر وارداتی از کشورهای اروپایی و یا کره جنوبی باشد و جنس قالب ها استیل باشد که سبب صاف بودن بدنه و و یکنواخت بودن ترکیب الیاف خواهد بود قیمت برج خنک کننده فایبرگلاس بالاتر خواهد رفت. همچنین فایبرگلاس با 7 لایه رزین و آستر قطعا از فایبرگلاس 5 لایه گرانتر خواهد بود لذا ضخامت بیشتر بدنه کولینگ تاور فایبرگلاس ضمن بالا بردن مقاومت استراکچر در مقابل نیروهای وارده بواسطه چرخش پر سرعت فن باعث می شود برج خنک کننده فایبرگلاس در مقابل صدمه های احتمالی ناشی از باد و طوفانهای شدید ، برف و بوران ، اشعه یو وی خورشید و حتی پرتاب سنگهای نوک تیز از خود مقاومت نشان دهد. بالا رفتن ظرفیت تاثیری مستقیم و البته نه بصورت خطی بر قیمت این مدل برج خواهد داشت. هر چه شکل ظاهری برج ارتفاع بالاتری به خود بگیرد قیمت برج خنک کننده فایبرگلاس بالاتر خواهد رفت.


تمامی حقوق مادی ومعنوی وب سایت متعلق به شرکت یوتاب تهویه آریا میباشد.

آمارگیر وبلاگ